کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
0.0 (0)
[1397/03/21]

دنیای کتاب دیجیتال؛ یک جشنواره و چشم‌اندازی بی‌نهایت  

 

آمازون، اینتل، دانشگاه پرینستون، ساوتوست ایرلاین، سیمون اند شاستر، پنگوئن و ... اسامی بزرگی در دنیای تکنولوژی و صنعت نشر و چاپ کتاب هستند که امسال در جمعی به نام دنیای کتاب دیجیتال گردهم می‌آیند و تقریباً یکی از بزرگترین جشنواره‌های کتابی سال 2018 خواهد بود. این جشنواره دومین سال خود را تجربه می‌کند. سال گذشته جشنواره مشابهی در شهر نیویورک برگزار شد.

دنیای کتاب دیجیتال (DBW) امسال در تاریخ 2 تا 4 اکتبر (10مهر) در شهر ناشویل ایالت تنسی برگزار خواهد شد که در آن اکثر شرکت‌های نشر سنتی و غیرسنتی گردهم می‌آیند. 70 ناشر و شرکت انتشاراتی در جشنواره امسال حضور دارند و درباره ابزارها و فرصت‌های جدید صنعت کتاب به تبادل نظر خواهند پرداخت.

«بردلی متروک» مدیر اجرایی و مالک انتشارات اسکور درباره این جشنواره می‌گوید: «در دنیایی که هر شرکتی برای خود یک انتشارات است، و هر خواننده یا نویسنده‌ای خودش با ابزارهای تکنولوژی یک ناشر کتاب دیجیتالی محسوب می‌شود، تعیین چشم اندازها و ایجاد یک بستر یکپارچه در این زمینه ضروری است. وقتی در کنار انتشاراتی مثل پنگوئن و سیمون اندشاستر شرکت‌هایی مثل اینتل و آمازون کتاب‌های خودشان را منتشر می‌کنند دیگر نمی‌توان بین ناشر و غیرناشر تفاوت قائل شد و به خاطر همین تدوین یک سیاست جامع در نشر کتاب‌های الکترونیک نیز غیرقابل اجتناب است.»

به گفته مدیر اجرایی جشنواره قرار است شرکت‌ها و انتشاراتی‌های شرکت کننده در شش حوزه داده، آموزش، قوانین، تولید و بازاریابی کتاب دیجیتالی با یکدیگر به مشورت بپردازند. دانشگاه پرینستون و خطوط هوایی ساوتوست نیز حمایت خود را از این جشنواره اعلام کرده‌اند.

در بیانیه شرکت کنندگان در این جشنواره آمده است: «بشر نیاز به داستان و قصه دارد و تکنولوژی و صنعت نشر باید دست به دست هم داده و این داستان‌ها را برای بشر فراهم کنند. یکی از اهداف اصلی این جشنواره تامین ابزارها و ملزومات داستان گویی و داستان نویسی برای همه است که امیدواریم راهکارهای بهتری در این زمینه تدوین شود.»

گفتنی است از کارشناسان دعوت شده به این جشنواره می‌توان به «پاملا پاول» دبیر سرویس کتاب روزنامه نیویورک تایمز و «کارن ویکر» مدیر سابق بخش ارتباطات شرکت گوگل و توئیتر اشاره کرد.

ایبنا

    بازدید:308
    یادداشت ها
    Parameter:300657!model& -LayoutId:0 LayoutName