کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
مقاله‌ای از بیست‌و‌نهمین شماره مجله «پیام بهارستان» کتابخانه مجلس
[1397/03/08]

بررسی تطبیقی و محتوایی سه نسخه تازه‌یاب از منشآت جامی/ ابوالفضل حسن آبادی  

 

چکیده

منشآت جامی از منابع باارزش ادبی و تاریخی در قرن نهم به شمار می‌رود که محتوای آن چنانچه باید تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است. در این مقاله به مطالعه سه نسخه تازه‌یاب از منشآت جامی و بررسی تطبیقی محتوایی آن با نسخه چاپ شده قبلی پرداخته می‌شود. هدف اصلی از این پژوهش، معرفی نسخه‌های تازه یاب و مشخص کردن ارزش‌های اطلاعاتی آن‌ها است. بررسی پیشینه پژوهش نشان می‌دهد که تا کنون نسخه‌های معرفی شده در این پژوهش مورد توجه قرار نگرفته. روش پژوهش کتابخانه‌ای همراه نسخه‌شناسی  آثار و بررسی تطبیقی و محتوایی است. یافته‌ها نشان می‌دهد که نسخه‌های خطی جامی موجود در ایران تا کنون بررسی نشده و در بین سه نسخه مورد معرفی، منشآتی که در مجع الانشاء آمده، به لحاظ دربرگیری 55 نامه جدید، ارزش بیشتری دارد.

کلیدواژه‌ها: جامی، منشآت، مطالعات تطبیقی، نسخ خطی، تیموریان

 

این مقاله در پیام بهارستان، دوره دوم، سال نهم، شماره بیست‌و‌نهم، بهار و تابستان 1396 منتشر گردیده است این نشریه که در حوزه تصحیح، نقد و معرفی متونِ ایرانی و اسلامی و تألیف و ترجمه با رویکرد متن پژوهی منتشر می‌شود، قدیمی‌ترین و پرمخاطب‌ترین نشریه کتابخانه مجلس است.

بیست و نهمین شماره فصلنامه «پیام بهارستان» در 336 صفحه، هم‌زمان با برگزاری سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، منتشر شد.

 فایل این مقاله به پیوست قابل دریافت است

 

بازدید:460
یادداشت ها
Parameter:300623!model& -LayoutId:0 LayoutName