کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
[1397/03/09]

شب نهج‌البلاغه در کتابخانه ملی برگزار می‌شود  

 

نشست «شب نهج‌البلاغه»، عصر چهارشنبه 9 خردادماه به همت مجله بخارا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌شود. 

سید محمدمهدی جعفری، مترجم کتاب «نهج‌البلاغه: گزیده سخنان، نامه‌‌ها و حکمت‌های امیرالمومنین امام علی بن ابی‌طالب (ع)» در این نشست سخنرانی خواهد کرد. این کتاب در بیست و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اثر برگزیده معرفی شده است.

 استاد محمد مهدی جعفری، از نهج‌البلاغه شناسان بنام در ایران است. وی از اوایل دهه چهل پژوهش درباره نهج البلاغه را آغاز کرد. ولی پیش از آن در سال ۱۳۴۵ به پیشنهاد آیت‌الله طالقانی ترجمه کتاب  «علی بن ابی طالب» نوشته عبد الفتاح عبد المقصود را انجام داد که در سال ۱۳۵۴ در هشت مجلد توسط شرکت انتشار به چاپ رسید.

استاد جعفری از سال ۱۳۶۲ با بازگشایی دانشگاه‌ها، به تدریس نهج البلاغه، متون عربی، تاریخ اسلام و علوم قرآنی مشغول شد. وی در سال ۱۳۶۵ وارد دوره دکتری «فرهنگ عربی و علوم قرآنی» دانشکده الهیات دانشگاه تهران شد، اما به جهت تعطیلی دانشگاه‌ها در نتیجه انقلاب فرهنگی، کار تحصیل وی به تعویق افتاد، تا اینکه در سال ۱۳۶۷ از پایان‌نامه خود با عنوان «تصحیح خطب نهج البلاغه» به راهنمایی سید محمدباقر حجتی دفاع کرد و به درجه دکتری نائل آمد.

استاد جعفری در همان سال به دانشگاه شیراز منتقل شد و در آنجا به تدریس متون عربی و نهج البلاغه پرداخت و برای اینکه نهج البلاغه به صورت یک درس مستقل دانشگاهی درآید، کتاب «آموزش نهج البلاغه» را تألیف کرد.

از سال ۱۳۸۳ که دوره کارشناسی ارشد نهج‌البلاغه در دانشکده علوم حدیث شهر ری تأسیس شد، تاکنون، جعفری به همکاری در آن دانشکده و تدریس در آن رشته اشتغال دارد. وی در سال ۱۳۸۵ با رتبهٔ استادی از دانشگاه شیراز بازنشسته شد، ولی همچنان در دانشگاه شیراز و دانشگاه‌های دیگر به تدریس نهج البلاغه ادامه می‌دهد.


علاقه‌مندان به حضور در این برنامه می‌توانند از ساعت 18 روز چهارشنبه 9 خردادماه به تالار فرهنگ سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران واقع در بزرگراه شهید حقانی (از غرب به شرق)، بعد از ایستگاه مترو، بلوار کتابخانه ملی مراجعه کنند. 

    بازدید:642
    یادداشت ها
    Parameter:300624!model& -LayoutId:0 LayoutName