کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی سندی از اسناد اتحادیه بین‌المجالس کتابخانه مجلس
[1397/03/06]

نقشه «زنان در سیاست 2017»: سند ارزشمندی از انتشارات اتحادیۀ بین‌المجالس (IPU)  

 

نقشۀ زنان در سیاست 2017 که توسط اتحادیۀ بین‌المجالس (IPU) تهیه شده، ابزاری دیداری است که مشارکت زنان را در قوۀ مجریه و پارلمان‌های کشورهای جهان در تاریخ اول ژانویۀ 2017 نشان می‌دهد. این نقشه، رده‌بندی کشوری حضور زنان در جایگاه‌های وزارتی و نمایندگی پارلمانی را نشان می‌دهد. اما اطلاعات ارائه شده در این سند، به همین‌ حد ختم نمی‌‌شود؛ بلکه اطلاعات آماری دربارۀ حضور زنان در جایگاه‌های رهبری سیاسی (رئیس دولت یا حکومت، رؤسای پارلمانی و حوزه‌های تصدی مقام وزارتی) نیز در آن ارائه شده است. از حاشیه‌های این نقشه، برای ارائۀ داده‌های آماری بهره گرفته شده.

رنگ‌های مورد استفاده در این نقشه برای کشورها نشان‌دهندۀ درصد حضور زنان در پارلمان‌های تک‌مجلسی یا مجلس عوام پارلمان‌های دو مجلسی است که این اطلاعات در سمت راست نقشه مشاهده می‌شوند. در سمت چپ نقشه نیز رده‌بندی کشورها از نظر حضور زنان در جایگاه‌های وزارتی نمایش داده شده است.

همان‌طور که مشاهده می‌شود، بیشترین میزان حضور زنان در جایگاه نمایندگی پارلمانی، متعلق به کشور رواندا است که 61.3 درصد از نمایندگان پارلمان این کشور را زنان تشکیل می‌دهند. جایگاه دوم در اختیار بولیوی (53.1 درصد) است و کوبا با 48.9 درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با 17 نماینده زن از 289 نماینده (5.9 درصد) در جایگاه صد و هفتاد و هفتم جهان قرار دارد.

فایل پی.دی.اف این نقشه به پیوست قابل مشاهده است.

 

 

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل کتابخانه مجلس

    بازدید:913
    یادداشت ها
    Parameter:300610!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار