کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
گسترش همکاری‌های کتابخانه مجلس با کتابخانه‌های دیگر
[1396/06/13]

نشست مشترک کتابخانه مجلس و مکتا  

روز یک‌شنبه، 12 شهریور 1396 اعضای مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم(مکتا) پس از بازدید از قسمت‌ها و مجموعه‌های مختلف کتابخانه مجلی شورای اسلامی و آشنایی با فعالیت‌های متنوع این مجموعه، در نشست مشترکی با حجة‌الاسلام و المسلمین جناب آقای عماد و برخی از معاونان و مشاوران در ساختمان زیبا و قدیمی مجلس شورای ملی  شرکت کردند.

مکتا، ایده‌ کوچکی بود که به تحولی بزرگ تبدیل شد و هم اکنون می‌توان از آن با عنوان نماد موفق فعالیت‌های گروهی یاد کرد.

نشست صمیمی شورای سیاستگذاری مکتا با ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی راه‌کار‌های توسیع و تعمیق همکاری‌های فیمابین و انعقاد و تفاهم‌نامه همکاری تشکیل گردید.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین سید علی عماد، آقای حمید ملکیان-سرپرست معاونت فنی، آقای داوود نظریان-مدیر موزه، خانم زهرا عبد‌اللهی-مشاور رئیس کتابخانه و آقای مجید سائلی-کارشناس‌مسئول روابط عمومی و امور بین‌الملل، اعضای هئیت مؤسس مکتا آقای مهدی محمدی شجاعی دبیر مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم و مدیر کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب، آقای دکتر سادات فخر رئیس کتابخانه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،‌ آقای راهنورد مدیر کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی (ره)، آقای رجبیان مدیر کتابخانه آیت‌الله العظمی حایری (ره)، آقای احمدی مدیر کتابخانه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، آقای دکتر مهدی محمدی- رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم، آقای احمدلو رئیس کتابخانه دانشگاه قم، آقای پیرانی رئیس مرکز اسناد حوزه علمیه قم،‌ آقای شبستری مدیر کتابخانه تخصصی ادبی و هنری،‌ آقای محفوظی استاد کتابداری، سرکارخانم دکتر فرهودی رئیس کمیته پژوهش مکتا،‌ سرکار خانم حاج باقریان کارشناس نسخ خطی و آقای دکتر محمدی استانی مدیر کتابخانه علوم عقلی حضور داشتند.

در ابتدای جلسه آقای محمدی شجاعی دبیر مکتا روند شکل‌گیری مکتا، اهداف آن، فعالیت‌های انجام شده در سطح استان را شرح دادند.

جناب دکتر سادات فخر مدیر کتابخانه دفتر تبلیغات در زمینه همکاریهای مکتا و کتابخانه مجلس شورای اسلامی به مواردی اشاره کردند.

در ادامه دکتر مهدی محمدی رئیس انجمن کتابداری قم از پتانسیل کتابداری موجود در استان قم و بکارگیری آن در خارج از استان سخن گفتند.

حجت الاسلام والمسلمین عماد رئیس کتابخانه مجلس، مکتا را به سمت و سوی تحقیق و پژوهش توصیه کرد و مواردی را بعنوان چشم‌انداز مکتا بیان کرد.

وی توجه کتابخانه‌های تخصصی به پرونده‌های پژوهشی کاربران خود، تدوین اطلس کتابخانه‌های تخصصی در استان قم، فراهم‌سازی زمینه تعاملات با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی،... را جز فعالیتهای مکتا دانستند.

رئیس کتابخانه مجلس شناسایی کتابخانه‌های عمومی با رویکرد تخصصی، تحقیق در راستای کمبود کتابخانه‌های تخصصی در استان قم با توجه به شاخه‌های دانش، بررسی ضعف و قدرت کتابخانه‌های تخصصی با رعایت الگوهای سنجش،.. را مفید و مناسب دانستند. سید علی عماد، از اهمیت و مدیریت فعالیتهای گروهی یاد کردند و عضوپذیری کنترل نشده در مکتب و برخی سیاستهای ناصحیح را یکی از عوامل ایستایی این مجمع دانستند و از مدیران کتابخانه‌های تخصصی خواستند از تجربیات مکتب در راستای فعالیتهای مکتا استفاده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی ابهری معاون پژوهشی کتابخانه مجلس، اختصاص دادن شماره ویژه‌ای از مجله پیام بهارستان-نشریه کتابخانه مجلس- به مکتا را پیشنهاد دادند و همکاری خود در این راستا را اعلام کردند. همچنین اختصاص قسمتی از هر شماره مجله مذکور به مکتا را مفید و مؤثر برای ادامه همکاریهای دانستند.

در نهایت تفاهم‌نامه توسط طرفین امضاء و مبادله گردید.

تفصیل این خبر متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

 

 

 

    بازدید:1589
    یادداشت ها
    Parameter:296431!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار