کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی، بخش اسناد
[1397/02/19]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش اول)  

 

به هر نوع سند یا مدرک (مکتوب یا غیرمکتوب) که در تعریف نشریات خاکستری قرار گیرد، «گزارش دولتی» می‌گویند. واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس از این پس تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد.

 

در این بخش به معرفی گزارش نقشه راه فناوری دریایی ایران 1404- 1396 پرداخته می‌شود:

نقشه راه فناوری­ های دریایی ایران 1404-1396، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،‌ ستاد توسعه فناوری و صنایع بنیان دریایی، تهران: دانش بنیان فناور، 1396.

 

امروزه اغلب سازمان‌ها برای ترسیم آینده روشن خود و مسیر به آن از نقشه راه بهره می‌گیرند. کشورهای توسعه یافته و صنعتی مسیر پیشرفت خود را در اغلب صنایع پایه و کلیدی مشخص کرده و کلیه برنامه‌ریزی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و تخصیص منابع را بر اساس آن پایه‌گذاری می‌کنند. ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به منظور اولویت‌بندی فناوری‌های مورد نیاز این حوزه و دستیابی به اهداف سند توسعه دریایی کشور،‌ با همکاری کلیه سازمان‌های دریایی، خبرگان و متخصصین دریایی کشور اقدام به ترسیم نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور نمود. کتاب حاضر حاوی مطالعات، اقدامات و فعالیت‌های اجرایی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در راستای تدوین و اجرایی سازی نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور است.

در فصل اول این کتاب،‌ به فواید،‌ ضرورت و پیشینه تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی اشاره شده و مطالعات تطبیقی صورت پذیرفته است.

در فصل دوم این کتاب،‌ سعی شده وضعیت فعلی کشور همچنین جایگاه بین‌المللی ایران در صنایع و فناوری‌های دریایی به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرد.از جمله این حوزه‌ها می‌توان به حمل و نقل دریایی،‌ ساخت و تعمیر کشتی،‌ صنایع فراساحل، شیلات و صنایع وابسته و علم و فناوری دریایی اشاره کرد. بر اساس محتوای این فصل،‌ می‌توان به ظرفیت‌های بالقوه دریایی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری پی برد.

در فصل سوم ابتدا اسناد بالادستی صنایع دریایی بررسی و سپس بر اساس سناریوهای مختلف، آینده حوزه دریا در افق 1404 پیش‌بینی شده است. در پایان این فصل پس از جمع‌بندی مطالعات انجام شده، اهداف کمی توسعه دریایی کشور تبیین شده است.

در فصل چهارم،‌ شیوه تدوین نقشه راه و تهیه شناسنامه محورهای فناوری،‌ در نهایت سعی شده خلاصه‌ای از مطالعات انجام شده در 11 محور منتخب ارائه شود.

محورهایی که در این کتاب به صورت خلاصه مورد بررسی قرار گرفته‌اند عبارتند از:

 1. پوشش‌­ها و رنگ­‌ها
 2. ­سیستم‌های بهره­‌برداری بستر دریا برای منابع نفت و گاز
 3. ­استانداردهای طراحی سازه‌­های دریایی
 4. نگهداری و تعمیرات سازه­‌های دریایی
 5. پیش­ برنده­‌های دریایی
 6. محرکه اصلی
 7. نرم‌­افزارهای صنایع دریایی
 8. ربات­‌های زیرسطحی
 9. طراحی و مدل‌سازی شرایط محیطی
 10.  استحصال انرژی از امواج
 11. استخراج ترکیبات طبیعی از منابع دریایی

 

تنظیم کننده: زهرا غلامحسین پور، کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد

 

  بازدید:560
  یادداشت ها
  Parameter:300536!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار