کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
رونمایی کتاب در نمایشگاه کتاب
[1397/02/15]

«شش گوشه» رونمایی شد/ روایتی از نصب ضریح سیدالشهدا(ع)  

 

مراسم رونمایی از کتاب «شش گوشه»، شامل وقایع نگاری از مراحل نصب ضریح مطهر سید الشهدا(ع) که به قلم حامد حجتی تالیف شده است صبح روز شنبه ۱۵ اردیبهشت در نمایشگاه کتاب و در غرفه انتشارات سوره مهر برگزار شد.

در این مراسم حامد حجتی با اشاره به اینکه ساخت ضریح مطهر سید الشهدا(ع) در ایران با سه دوره تاریخی مواجه بوده است، عنوان کرد: دوره اول به زمان شش ساله ای باز می گردد که این اثر هنری در شهر قم در دست ساخت قرار می گیرد. دوره دوم به بیش از بیست روز سفر این ضریح از قم به کربلا اختصاص دارد و دوره سوم نیز بیش از ۵۰ روز صرف زمان برای نصب ضریح تازه مرتبط می‌شود.

وی افزود: به باور من ساخت این ضریح در ایران و شهر قم و نصب آن بزرگترین اتفاق تاریخی از ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و به هیچ وجه نمی توان آن را با سایر رویدادهای هنری رخ داده در این سالها مقایسه کرد. خوشحالیم که فهم هنری دوستان هیات امنای ساخت ضریح مطهر منجر به ثبت وقایع نگاری از این رویداد شد؛ رویدادی که شاید تا هفت نسل دیگر نتوانند آن را تجربه کنند.  

حجتی ادامه داد: نسل های آتی اگر روزی بپرسند که چرا این ضریح تعویض شد و چگونه این اتفاق رخ داد، مستندات و اسناد قابل توجهی برای این منظور در اختیار خواهند داشت هرچند که زمانی که ما این کار را شروع کردیم درباره ضریح قدیمی و چگونگی ساخت آن اطلاعات قابل استنادی در اختیار ما قرار نداشت.

وی همچنین از در دست تالیف بودن کتاب دیگری به منظور بازگویی وقایع ساخت ضریح و نیز بازگویی محتویات  و اطلاعات موجود به روی ضریح نیز خبر داد.

حجتی در پاسخ به سوالی درباره نثر خود در این کتاب نیز گفت: کتاب پنجره های تشنه و نثر آن تلاش کرده است تا به شکلی اجتماعی به رویداد انتقال ضریح نگاه بیاندازد و من سعی کردم در کتاب شش گوشه به امر وقایع نگاری پیرامون ثبت وقایع حین نصب ضریح پایبند باشم. سعی کردم شاعرانه ننویسم و متنی را با نگاه روایت و البته با دید معرفت شناسانه بنویسم. در واقع با این کتاب دل به دریا زدم و دیگر هر چه هست کرامت صاحبش است و به همین خاطر بر این باورم هر چه که حضرت سیدالشهدا(ع) از این واقعه دوست داشتند در این کتاب گردآوری شده است.

در بخش دیگری از این مراسم محمود پارچه باف رئیس هیات امنای ساخت ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) نیز در سخنانی عنوان کرد: برای دریافت مجوز ساخت ضریح مطهر در ایران بیش از یکسال دویدیم و تلاش کردیم تا این اتفاق در نهایت میسر شد. این مساله ای بود که بسیاری از شخصیت ها و کشورها به دنبال آن بودند اما حمایت مراجع و علما و کرامت حضرت سید الشهدا به ایران و شهر قم، در نهایت این توفیق را نصیب ما کرد.

وی افزود: وقتی قرار بر ساخت این ضریح در ایران شد گروهی را برای تحقیق درباره چند و چون ساخته شدن ضریح قبلی مامور کردیم اما آنها در نهایت نتوانستند بیشتر از ۶۰ صفحه مستندات گردآوری کنند و همین ما را به فکر ثبت اتفاقات پیرامون این رویداد انداخت. از آقای حجتی نیز به همین دلیل دعوت کردیم که این کار را به انجام برسانند ولی جالب است بدانید این کتاب که حاصل کار ایشان است شاید تنها بیست درصد از اتفاقی را روایت می کند که رخ داده است.

وی در پایان از آغاز ترجمه انگلیسی و فرانسوی و نیز عربی کتاب پنجره های تشنه خبر داد.

برگرفته از: خبرگزاری مهر

    بازدید:391
    یادداشت ها
    Parameter:300510!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار