کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » مقالات
0.0 (0)
[1396/02/27]

سه گام اول برای شروع نوشتن مقاله‌ علمی  

نوشتن یک مقاله که در چنین مجله‌ی معتبری چاپ شود دغدغه و آرزوی بسیار از دانشجویان و محققین است در اینجا سه گام برای شروع نوشتن یک مقاله‌ی آی‌آس‌آی آورده شده است.

 

اگر دانشجوی کارشناسی ارشد و یا دکتری باشید حتما از مقاله‌های آی‌اس‌آی شنیدید. مقاله‌های آی‌اس‌آی مقاله‌هایی هستند که در مجله‌هایی چاپ می‌شوند که در پایگاه استنادی تامسون رویترز نمایه می‌شوند.

نوشتن یک مقاله که در چنین مجله‌ی معتبری چاپ شود دغدغه و آرزوی بسیار از دانشجویان و محققین است در اینجا سه گام برای شروع نوشتن یک مقاله‌ی آی‌آس‌آی آورده شده است.

نگرشی درست در رابطه با چاپ مقاله داشته باشید

چرا می‌خواهیم مقاله‌ای بنویسیم که در یکی از مجله‌های نمایه شده در پایگاه استنادی تامسون رویترز چاپ شده باشد. دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد مثل دانشجوی ممتاز شدن و قبولی بدون آزمون در دکتری، ارتقای درجه‌ی علمی و یا اینکه می‌خواهیم ناممان در بین کسانی باشد که مقاله‌یشان در مجلات معتبر چاپ شده است. چنین تفکراتی شاید برای چاپ مقاله در نشریه‌های داخلی جواب‌گو باشد، اما برای نشریات معتبر خارجی اصلا نمی‌تواند زیاد کارا باشد.

اگر بخواهید مقاله‌یتان در یکی از نشریات داخلی چاپ شود کافیست با یکی از اساتید با نفوذ مقاله‌یتان را بنوسید که به احتمال زیاد هم مقاله‌یتان چاپ می‌شود، چون مجلات داخلی زیاد کاری به اصل مقاله و یا کاربردی بودنش ندارند و تنها چیزی که برای‌شان مهم است اعتبار استاد و شخص است، اما مجلات معتبر به درست و حسابی بودن مقاله خیلی حساس هستند.

اولین گام برای نوشتن مقاله‌ای که در یکی از مجلات معتبر بین‌المللی چاپ شود، این توهم را کنار بگذاریم که می‌خواهیم یک مقاله‌ای چاپ کنیم، مهم نیست که در چه مجله‌ای و در رابطه با چه موضوعی، فقط آی‌اس‌آی باشد.

با این دیدگاه هرگز نمی‌توانید یک مقاله‌ی درست و حسابی چاپ کنید، چون همین که مقاله را نوشتید با عجله و بدون چک کردن درست محتوا می‌خواهید مقاله را بفرستید که موجب می‌شود کیفیت محتوا بسیار پایین باشد.

هدف از نوشتن مقاله‌ علمی، کمک به توسعه‌ی دانش در حیطه‌ی موضوعی خاص است، اگر چنین نگرشی داشته باشیم، هیچ وقت در طول کار سخت و زمان‌بر مقاله نوشتن انگیزه‌یمان زا از دست نمی‌دهیم و در آن زمینه باز هم مطالب دیگری را می‌نویسیم. بسیاری از اشخاص همین‌که مقاله‌یشان در یک مجله‌ی آی‌اس‌آی چاپ شد، نوشتن در آن موضوع را کنار می‌گذارند، ادامه دادن به چاپ مقاله در یک زمینه‌ی خاص به کارهای ما جهت می‌دهد.

موضوعی مناسب انتخاب کنید

 

 

موضوعات میان‌ رشته‌ای می‌تواند یکی از بهترین موضوعات برای مقاله‌ی آی‌اس‌آی باشد

 

 

موضوع مقاله‌ی شما نباید خیلی کلی باشد که بتواند موضوعی برای یک کتاب باشد. یکی از روش‌های انتخاب موضوع مناسب، انتخاب موضوع‌های میان رشته‌ای است. یعنی استفاده از روش‌های یک رشته در رشته دیگر. برای مثال: تعیین شاخص‌های بهره‌وری، ارزیابی عملکرد بوسیله روش QFD، نیاز سنجی پژوهشی و تعیین اولویت‌ها، تعیین نیازهای آموزشی کارکنان، تعیین و بهبود مولفه‌های موثر بر اجتماعی سازی، ارتقای کیفیت خدمات، تعیین استراتژی کلان سازمان، طراحی برنامه‌ها و شبکه‌های عصبی که هر کدام می‌تواند یک مقاله‌ی آی‌اس‌آی باشد.

حتما شما هم شنیدید که در رشته‌ی شیمی یک فرد یک گرم طلا را با ماده ای دیگر مخلوط می کند و نتیجه را  در یک مجله‌ی آی‌اس‌آی چاپ می کند و فرد دیگر می‌آید همان آزمایش را با دو گرم طلا انجام می دهد و یک مقاله آی‌اس‌آی دیگر چاپ می کند. واقعا چنین چیزی صحت ندارد، در علوم مهندسی و پایه برای هر مساله‌ای راه‌حلی وجود دارد که یا آنرا بکار می گیرند و یا منتظر می شوند که پیشرفت علم به جواب آن برسد. این تصور که نوشتن مقاله در حوز‌ه‌ی فنی و آزمایش‌گاهی کار آسانی است، اما در حوزه‌ی علوم انسانی کار بسیار دشوار، تصور اشتباهی است. دانشجویان علوم انسانی گزینه‌های زیادی برای انتخاب موضوع دارند. همین مثال‌های بالا را ببینید، یک موضوع با چندین روش مختلف است. می‌توان با همین موضوع‌هایی که در بالا آمده است، ۵۰ مقاله‌ی آی‌اس‌آی نوشت. در علوم انسانی بسته به تعریف ما از مساله جواب‌های مختلفی بدست می آید و گاهی وقت‌ها تعریف مساله نسبی است که هیچ گاه برای آن جوابی یافت نمی شود.

به علاقه‌ی فردی خود توجه کنید، نوشتن در رابطه با موضوعی که بسیار به آن علاقه دارید کار شما را در نوشتن مقاله آسان می‌کند. اگر بار اولتان است که می‌خواهید مقاله بنوسید برای انتخاب موضوع می‌توانید مجلات معتبر رشته‌ی خودتان و یا رشته‌های نزدیک به آن را پیدا کنید، سپس تمام مقاله‌های دو سال اخیر هر مجله را بخوانید، در این صورت خیلی خوب می‌دانید که هر مجله چه نوع مقالاتی را چاپ می کند؛  مثلا، بعضی از مجلات به آمار و ارقام اهمیت بالایی می‌دهند، ولی بعضی دیگر تحلیل نویسنده و نتیجه‌گیری برای آنها خیلی اهمیت دارد. در این حالت سعی کنید تراوشات ذهنی‌تان را در همان قالبی که مجله می خواهد ارائه دهید. راه دیگر برای پیدا کردن این موضوعات استفاده از پایگاه‌های تمام متن مقالات و پایگاه‌های نمایه کننده‌ی مقالات است. برای مثال می‌تواند از ساینس‌دایرکت استفاده کنید و آخرین مقاله‌ها و موضوعات را پیدا کنید.

یکی از دوستان دیگر نقل می کرد که من کل مقالات یک مجله را خواندم، بعد از داخل هر مقاله مطالبی را جمع آوری کردم. همانها را به شکل یک مقاله فرستادم و چاپ شد. این نیز روش مناسبی است. البته، به این نوع مقالات اصطلاحا مقالات مروری یا Review گفته می شود.

برای دانشجویان ارشد و دکتری انتخاب موضوع کار دشواری نیست، زیرا آنها موضوع را قبلا در پایان نامه انتخاب کرده اند. با فرض اینکه موضوع انتخاب شده است به سراغ گام بعدی می رویم.

 البته به یاد داشته باشیم فرآیند نوشتن مقاله با فرآیند انجام تحقیق یا پایان نامه تفاوت های زیادی دارد.

مرور نوشته‌های قبلی و شروع با نوشتن مفاهیم پایه

 

 

ساینس دایرکت یکی از محصولات الزویر است. با ساینس دایرکت می‌توانید به تمام متن‌ مقاله‌ها دسترسی داشته باشید

 

 

پس از انتخاب موضوع، باید نوشته‌های قبلی که در این زمینه نوشته شده‌اند را مطالعه کنید. برای این کار به پایگاه‌های مختلف علمی که مقدار وسیعی از کتب و نشریات چاپی و غیر‌چاپی را در خود دارند مراحعه کنید. بعضی از این پایگاه‌ها نیاز به پرداخت هزینه‌ی اشتراک دارد که ممکن است دانشگاه‌ شما قبلا این کار را کرده باشد. برای مثال می‌توانید به پایگاه‌های ساینس‌دایرکت، اشپرینگر، امرالد، آکسفورد ژورنال، جان ویلی و گوگل اسکالر مراجعه کنید.

در تک‌تک این سایت‌ها به دنبال مقاله‌هایی باشید که با موضوع شما ارتباط دارد، معمولا تعداد مقالات زیاد است، مثلا خود من وقتی می‌خواستم در رابطه با موضوعی خاص تحقیق کنم، ۲۵۴ مقاله را دانلود کردم.

به نحوه‌ی نوشتن، جمله‌بندی و ساختار مقاله‌ها توجه کنید، با این که کمی خسته کننده است، اما سعی کنید طفره نرود و با دقت انجامش دهید. ساختار مقاله‌ و قالب جمله‌ها را بر دارید و محتوای خودتان را به شکل همین قالب درآورید (سعی کنید در زمان‌ فعل‌ها و نحو‌ه‌ی ارتباط دو جمله در پاراگراف را دست نزنید و فقط واژه‌ها را عوض کنید). با این کار انگلیسی نوشتن را بهتر می‌آموزید. وقتی مقاله‌های بسیاری را با دقت بررسی کردید، متوجه می‌شوید که دیگران چگونه نوشته‌اند.

می‌توانیم ادبیات نظری (توضیح مسائل پایه) را با جمع‌آوری از مقالات دیگر تهیه کنیم، اما یادمان باشد که ادبیات نظری نباید بیش از حد باشد و صرفا در حدی که کار ما را با مقالات قبلی مرتبط سازد استفاده کنیم نه اینکه بیاییم و تمام مفاهیم را توضیح دهیم. داوران مفاهیم پایه را کاملا می‌دانند توضیح بیش از حد این مفاهیم در مقاله داور را خسته می‌کند.

مقاله را از دید یک خواننده بنوسیم. نوشتن‌های طولانی هم خونندگان را سردرگم می‌کند و هم داوران را خسته می‌کند. سعی کنیم مقاله‌یمان بیش‌تر از ۱۰ تا ۱۲ صفحه نباشد.

اگر می‌خواهید مقاله‌ای از پایان‌نامه‌یتان بنوسید به یاد داشته باشید که نوشتن مقاله سخت‌تر از کاری است که برای تحقیق انجام می‌دهیم. یعنی وقتی پایان‌نامه تمام شد تازه فرایند شروع نوشتن مقاله آغاز می‌شود.

به طور خلاصه برای بررسی مفاهیم پایه می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. مراجعه به سایت‌های علمی و دانلود مقالات مرتبط؛

 2. خواندن مقالات و الگو برداری از نحوه نوشتن؛

 3. جمع آوری ادبیات نظری (کپی کردن جملات مفاهیم پایه)

 4. ایجاد ارتباط منطقی بین پاراگراف های کپی شده.

منابع:

ملایی، عبدالعظیم، نحوۀ نوشتن مقاله آی اس آی – گام اول، آی اس آی ژورنال، ۴ مهر ۱۳۸۸

نویسنده: علی شادان

منبع: نگارش

    بازدید:581
    یادداشت ها
    Parameter:291468!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار