کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
دیدار‌های فرهنگی
[1397/01/27]

دیدار پروفسور دکتر علی خاکی صدیق از کتابخانه مجلس  

روز دوشنبه،‌ 27 فروردین 1397،  پروفسور دکتر علی خاکی صدیق،‌ رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر‌الدین طوسی، در کتابخانه مجلس حضور یافت. وی نخست با حجت‌الاسلام و المسلمین عماد دیدار داشت و در این جلسه صمیمانه در خصوص مسائل فرهنگی کشور و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های کتابخانه برای توسعه علمی و فرهنگی و کمک به دانشجویان گفتگوهایی صورت گرفت.

سپس وی برای مطالعه نسخ خطی مربوط به آثار خواجه نصیر‌الدین طوسی به بخش نسخ خطی رفت. در این بخش پس از توضیحات مبسوط آقای محمود نظری در مورد نسخ خطی،  جایگاه علمی و فرهنگی نسخ خطی و فعالیت‌های صورت‌گرفته در خصوص نسخ خطی کتابخانه؛ کتاب‌های خطی مربوط به خواجه از جمله  نسخه خطی کتاب « غنیة النزوع» که در آن دست‌خط خواجه و همچنین سند اجتهاد فقهی علامه خواجه نصیرالدین طوسی در سال 619 ق. (22 سالگی خواجه) موجود است، کتاب «تحریر اقلیدس»، «رساله معینیه»،‌ «اوصاف الاشراف»، «شرح اشارات ابن سینا»،‌ «اساس الاقتباس» و کتاب خطی «التفهیم لأوائل صناعة التنجیم» را که در حافظه جهانی یونسکو هم به ثبت جهانی رسیده است مورد مداقه و تورق قرار داد. در این ارتباط دکتر سید حجت‌الحق حسینی استاد برجسته دانشگاه(خواجه‌پژوه و پژوهشگر برگزیده جشنواره بین‌المللی فارابی، دی 1396)  و از نسخه‌پژوهان و پژوهشگران کتابخانه مجلس نیز توضیحات مفصلی پیرامون آثار علمی خواجه ارائه کرد. استاد اسد‌الله عبدلی آشتیانی سند‌پژوه و استاد خط سیاق و از پژوهشگران کتابخانه نیز همراه ایشان بود.

جایگاه علمی و فرهنگی پروفسور خاکی صدیق در یک نگاه

وی اولین مهندس برجسته کشور در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است. ایشان تا کنون در سه دوره ریاست‌ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر‌الدین طوسی عهده دار بوده‌اند و از شخصیت‌های بین‌المللی در رشته مهندسی کنترل هستند. وی همچنین در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های معتبر صنعتی کشور نیز تدریس دارند و 15 جلد کتاب تالیفی و 150 مقاله معتبر جهانی در کارنامه ایشان ثبت شده است.

گزارش از مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com

 

 

 

 

 

    بازدید:454
    یادداشت ها
    Parameter:300444!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار