کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها
[1396/08/16]

تلاش کتابخانه مجلس برای دیجیتال‌سازی ۱۴میلیون برگ سند علمی و تاریخی/ تکمیل ساختمان جدید کتابخانه تا ۲ سال آینده  

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با اشاره به تلاش این کتابخانه برای دیجیتال‌سازی ۱۴میلیون برگ سند علمی، تاریخی و فرهنگی، گفت: شرایط پشتیبانی پژوهشی با تدوین اسناد راهبردی کتابخانه به زودی تدوین و از سال ۹۷ اجرا خواهد شد.

سید علی عماد در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در غرفه این خبرگزاری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، در خصوص برنامه‌های پیش رو برای تقویت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، گفت: برنامه‌محور کردن کتابخانه مجلس از مهم‌ترین استراتژی‌ها است که برای انجام آن تدوین اسناد راهبردی کتابخانه لازم است؛ زیرا کتابخانه مجلس ظرفیت ویژه‌ای برای عرصه‌های مرتبط با تاریخ معاصر، تحولات اجتماعی و حوزه قانونگذاری ایران دارد.

تدوین اسناد راهبردی کتابخانه بر پایه تحولات عصر اطلاعات

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با یادآوری وجود حجم گسترده‌ای از اسناد، اطلاعات و میراث ملی در این مجموعه، تصریح کرد: بر اساس مدل علمی باید سریعتر به سند راهبردی روشنی رسید تا ذیل آن تا 1404 دو برنامه میان مدت اجرایی از سال 97 اجرایی شود. در حقیقت اسناد راهبردی بر اساس سیاست‌هایی چون توجه به تحولات در حوزه اطلاع‌رسانی، چرخه علم، کاربردی‌سازی و تجاری‌سازی علم باید تعبیه شود یعنی در صورت وجود زمینه از ایده تا عمل امکانات در کتابخانه مهیا شود.

وی افزود: این اقدامات برای تبدیل کتابخانه فعلی مجلس به کتابخانه برنامه‌دار است تا بودجه و منابع به درستی و بر اساس منابع معینی هزینه شود، همچنین ماموریت‌گرایی، پرهیز از انجام کارهای غیر ضرور و اهتمام به اجرای اولویت‌ها و پژوهش‌های پیرامون پارلمان و قانونگذاری که کتابخانه مجلس تنها از ظرفیت آن برخوردار است در راستای تدوین راهبردها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

کتابخانه مجلس گنجینه اسرار ایران پس از مشروطه/ وجود 14 میلیون برگ سند مربوط به تاریخ معاصر ایران

عماد با بیان اینکه مهم‌ترین گنجینه اسرار ایران پس از مشروطه در کتابخانه مجلس شورای اسلامی است، گفت: ارتباط با دستگاه‌های علمی، مراکز پژوهشی، آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های مهم از اقدامات مهم در دستور است، از این رو حدود14 میلیون برگ سند علمی، تاریخی و فرهنگی مربوط به تاریخ معاصر ایران موجود در این کتابخانه باید دیجیتال سازی شود زیرا در غیر این صورت امکان ارایه خدمات محدود است.

کاهش70 درصدی هزینه‌های مالی و زمانی پژوهش با نمایه‌سازی 14 میلیون برگ سند

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در صورتی که این اسناد دیجیتال‌سازی و بعد از آن فهرست‌نگاری تفصیلی توام با نمایه‌سازی شرایط استفاده از آن را دو چندان خواهد کرد، از این رو مقدمات آن در قالب کار آزمایشی و نمونه‌سازی در حال انجام است تا بتوان از سال 97 کار اصلی را آغاز کرد. در واقع نمایه‌سازی 14 میلیون برگ سند ناظر به اشخاص، امکنه، آثار، وقایع تاریخی و مفاهیم اصلی به پژوهش‌گران کمک شایانی خواهد کرد.

عماد یادآور شد: در شرایط کنونی امکان استفاده توام به همه این اسناد و ظرفیت‌ها وجود ندارد حال آنکه نمایه‌های ترکیبی با تحقق امکان جستجو کارهای تحقیقاتی را سهل و ممکن خواهد کرد لذا 60 تا 70 درصد به کاهش هزینه‌های مالی و زمانی در انجام پروژه‌های اسنادی و تاریخی کمک می‌کند.

کتابخانه ‌مجلس امکان ارایه پیشینه قانون به مرکز پژوهش‌ها را دارد

وی با اشاره به پژوهش سه گانه در قوه مقننه، گفت: مرکز پژوهش‌ها، مرکز تحقیقات اسلامی و کتابخانه مجلس سه بُعد پژوهشی است که مرزهای آنها برای قوه مقننه شناخته شده است، بخش کتابخانه به حوزه پارلمان پژوهی و پژوهش‌های پیرامون قانوگذاری اختصاص یافته و مرکز پژوهش‌های مجلس به مستندسازی و جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازد. حال بخش کتابخانه ‌‌می‌تواند پیشینه قانون را اخذ و در اختیار مرکز پژوهش‌ها قرار دهد.

تعبیه شرایط پشتیبانی پژوهشی کتابخانه مجلس از دانشجویان ارشد و دکتری

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقاط تعامل با مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات اسلامی روشن است، تصریح کرد: متاسفانه گاهی این گمان می‌رود که همه کارها بر عهده خود ماست، حال آنکه چندین دانشگاه بزرگ کشور رشته‌های حقوق، تاریخ، علوم سیاسی و مطالعات اجتماعی دارند که دانشجویان دوره دکتری، پست دکتری، پژوهشی و دانشجویان ترویجی کارشناسی ارشد می‌توانند پایان‌نامه را موضوعی مرتبط با کار کتابخانه مجلس انتخاب کنند.

آیین‌نامه حمایت از پایان‌نامه‌های دانشگاهی تحصیلات تکمیلی در عرصه ماموریت کتابخانه در حال تنظیم

عماد افزود: در این شرایط کتابخانه مجلس می‌تواند از این دانشجویان پشتیبانی پژوهشی کند، در حقیقت میز مرجع کتابخانه مجلس باید پرونده پژوهشی برای دانشجویان مذکور فراهم کند، تاکنون تنها منابع در اختیار این افراد قرار می‌گرفته اما باید به سمتی رفت که حمایت از این افراد افزایش یابد. البته بنا بر این اصول آیین‌نامه حمایت از پایان نامه‌های دانشگاهی تحصیلات تکمیلی با اولویت دوره دکتری در عرصه ماموریت کتابخانه در حال تنظیم است و تا پایان سال ابلاغ خواهد شد حتی به صورت آزمایشی با برخی دانشگاه‌ها قرارداد خواهیم بست.

وی یادآور شد: بنابر این آیین‌نامه تحقیق و تصحیح متون موجود، مطالعات اسنادی و پارلمانی موجود، ایران‌شناسی با رویکرد اسلام‌شناسی و اسلام‌شناسی با رویکرد ایران‌شناسی پایان‌نامه از ابتدا دنبال می‌شود؛ به نوعی که شورای پژوهش کتابخانه مجلس هم آنها را بررسی و تایید کند. در این شرایط کمک مشاوره‌ای، تامین منبع و راهنمایی ارایه و در نهایت و صورت نیاز به انتشار آن هم کمک خواهد شد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، معتقد است: برنامه‌های مذکور بهره‌وری کتابخانه مجلس را افزایش می‌دهد. در شرایط کنونی شاخص کلیدی مراجعه حضوری نیست لذا باید اقدامات برای افزایش سایر شاخص‌ها انجام گیرد. در جهان با برون‌سپاری سیستم راهبری و تحقق مدیریت نرم‌افزاری به پژوهش‌‌های نرم با خروجی فراوان، افراد کم و در فضای محدود پرداخته‌اند، از این رو در عرصه پژوهش باید با هزینه کم به ویژه به لحاظ زمان اقدامات پژوهشی باید انجام گیرد.

تکمیل ساختمان جدید کتابخانه مجلس تا 2 سال آینده

عماد در ادامه در خصوص جابه‌جایی و تغییرات فیزیکی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، گفت: ساختمان اصلی کتابخانه در ضلع جنوبی مجلس در حال احداث است، فعالیت عمرانی این سازه که از 40 هزار متر زیربنای قابل استفاده در عرصه کتابخانه‌ای برخوردار است، برای مدتی راکد شده بود اما از 6 ماه قبل مجدد فعال گشته لذا بر اساس برآورد از سایت مربوطه پیش‌بینی شده که ظرف 2 سال آینده سازه کامل شود.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در حال حاضر بخش مخازن و نشریات ساختمان کنونی هم توسعه دادیم کما اینکه جابه‌جای‌های داخلی هم انجام گرفته است. در مجموع کتابخانه با محدودیت مکانی جدی مواجه است اما چاره ای نیست جز آنکه بهره وری بهینه از این فضای کالبدی موجود صورت گیرد.

منبع خبر با کمی دخل و تصرف: خبرگزاری خانه ملت

    بازدید:674
    یادداشت ها
    Parameter:298098!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار