کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ایرانشناسی
0.0 (0)
[1390/08/14]

گشایش مرکز مرمت تخصصی آثار نوشتاری زرتشتیان ایران  

نخستین مرکز مرمت تخصصی آثار نوشتاری زرتشتیان در ایران، عصر روز 13 آبان با حضور گروهی از مسئولان جامعه زرتشتی و سرپرست بخش مرمت کتابخانه‌ مجلس در کتابخانه‌ یگانگی گشایش یافت

 

سرپرست بخش مرمت‌ کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی در گشایش نخستین مرکز مرمت تخصصی آثار نوشتاری زرتشتیان ایران گفت: کتابخانه‌‌های «مجلس»، «ملی»، «آستان قدس رضوی» و «مرعشی نجفی»، تنها مراکز فعال ایران در زمینه‌ مرمت کتاب‌اند که از این پس، کتابخانه‌ «یگانگی» نیز در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد.

یدالله رباط‌جزی، سرپرست بخش مرمت کتابخانه‌ مجلس، درباره‌ شیوه‌های نوینی که در مرمت کتاب از آنها بهره برده ‌می‌شوند، سخن گفت و افزود: این روش‌ها، سازگار با محیط زیست‌اند و در اجرای آنها از مواد طبیعی بهره گرفته شده است تا آسیبی به کتاب‌ها وارد نشود.

وی افزود: از این پس کتابخانه یگانگی پنجمین مرکز ترمیم کتاب‌های قدیمی و دست‌نویس را بعد از کتابخانه‌های «مجلس»، «ملی»، «آستان قدس رضوی» و «مرعشی نجفی» در اختیار خواهد داشت.

رباط‌جزی با تاکید بر این‌که آموزش روش‌های درست مرمت کتاب باید مورد توجه باشد، گفت: کتاب‌های بسیاری به صحافی سپرده می‌شوند و از میان می‌روند. درصورتی که برای ترمیم کتاب باید از روش‌های ویژه‌ای بهره برد.

وی افزود: بخش مرمت کتاب کتابخانه‌ یگانگی، در میان مراکز انگشت‌شمار مرمت کتاب در ایران است و نیاز به بهبود شرایط و مجهز کردن وسایل این مرکز مشهود است و اگر شرایط بیش از این مهیا شود، وضعیت بهتری هم خواهیم داشت.

سرپرست بخش مرمت کتابخانه‌ مجلس، تاکید کرد: بهتر است کتاب‌ها برای مرمت به مراکز مجهز سپرده شوند. این کتاب‌ها پس از مرمت می‌توانند در جایگاه‌هایی نگهداری شوند یا به خانواده‌ اهداکننده‌، بازگردانده شوند.

دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده‌ زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی از دیگر سخنرانان این آیین بود. وی دانش مرمت کتاب را مهمتر از هرچیزی برشمرد و افزود: کاری که انجام می‌شود تا میراثی ماندگار بماند، ارزشمند است. سرمایه‌ای که برای خرید وسایل مرمت،‌ هزینه‌شده، ارزشمند است اما از آن ارزشمندتر، مهارتی است که چند نیروی انسانی برای پاسداری از کتاب‌ها انجام می‌دهند.

وی با اشاره به این‌که کار فرهنگی، درآمدزا نیست، تاکید کرد: کار فرهنگی حاشیه‌های بسیاری دارد. چنین کارهایی از نظر کمی سنجیدنی نیست اما از نظر کیفی، شایسته‌ سپاسداری و توجه است.

اختیاری با اشاره به تجربه‌هایی که پیش از نماینده‌ شدن در زمینه‌های فرهنگی داشته ‌است، گفت: یک فرد دانشگاهی، بخواهد یا نخواهد،‌ به کتابخانه علاقه دارد. من هم اعتبار سیاسی و اجتماعی خود را در اختیار این موضوع خواهم گذاشت.

دکتر رستم خسرویانی، رییس انجمن زرتشتیان تهران، با ابراز خرسندی از گشایش بخش‌های جدید در کتابخانه‌ اردشیر یگانگی، از پشتیبانی یاری‌دهندگان حرکت‌های فرهنگی، تقدیر کرد.

وی تاکید کرد: یکی از کارهای مثبت و ارزنده‌ انجمن زرتشتیان تهران، گشایش کتابخانه‌ یگانگی بود که تا پیش از آن، حالت متروکه پیدا کرده و به کار فرهنگ‌دوستان نمی‌آمد.

خسرویانی، تاکید کرد: امروز شاهد گشایش مکانی هستیم که به ماندن گنجینه‌ فرهنگی ما یاری می‌رساند. اگر این مرکز مرمت وجود نداشت، شاید کتاب‌های فرسوده‌ از میان می‌رفتند و به آنها توجهی نمی‌شد.

نوشین فرامرزیان، سرپرست کتابخانه‌ یگانگی، در این آیین گفت: نمود و ارزش کارهایی که امروز در این کتابخانه انجام می‌شود، چند دهه‌ دیگر نمایان خواهد شد.

وی در آیین گشایش این مرکز تخصصی، از راه‌اندازی بخش اسناد موزه‌ای کتابخانه‌ یگانگی و کتابخانه‌ دیجیتال یگانگی نیز خبر داد و گفت: از امروز، ٤٤٨ کتاب و مجله‌ قدیمی و ارزشمند، به صورت لوح فشرده در اختیار دوستداران خواهد بود و شمار بیشتری از دوستداران فرهنگ ایران می‌توانند از این نوشتارها بهره ببرند.

سرپرست کتابخانه‌ یگانگی درباره‌ بخش موزه‌ اسناد، گفت: بخش موزه‌ اسناد کتابخانه‌ یگانگی نیز دربردارنده‌ نسخه‌های خطی و نقاشی‌های گرانبها و نایابی است که پیرامون تاریخ و فرهنگ زرتشتیان است.

وی افزود: دست‌نوشته‌های مری‌بویس، ایران‌شناس، نقاشی از چهره‌ مانکجی لیمجی هاتریا، از چهره‌ها شناخته‌شده‌ پارسی، که از سوی یک نقاش گمنام بر روی چوب کشیده شده و... از این اسنادند که از امروز در کتابخانه‌ یگانگی به نمایش درآمده‌اند.

در پایان نشست نیز از یدالله رباط‌جزی (سرپرست بخش مرمت‌ کتابخانه‌ مجلس)، فرناز یکتایی‌فر (مسوول بخش مرمت کتابخانه‌ یگانگی)، فرانک وفاداری (مسوول بخش نشریات و کتابخانه‌ دیجیتال یگانگی)، فرزام فروزان (مسوول بخش دیجیتال کتابخانه‌ یگانگی) با پیشکش سپاس‌نامه، تقدیر شد. پروین بامسیان، بوذرجمهر پرخیده، بهنام مرادیان، آزیتا ورجاوند و بهرام غریب‌شاهی نیز از دیگر کسانی بودند که در این آیین از آنها برای پشتیبانی‌هایشان در پیشرفت کارهای کتابخانه‌ یگانگی سپاسداری شد.

بازدید:64
یادداشت ها
Parameter:279016!model&5141 -LayoutId:5141 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-نمونه پژوهش