wait لطفا صبر کنید
کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » روابط عمومی و امور بین الملل
5/0 (2)
با استاد عبد‌الحسین حائری
[1396/06/07]

مراسم یادبود استاد عبد‌الحسین حائری برگزار گردید  

مناسبت دومین سال درگذشت استاد مرحوم عبد‌الحسین حائری،‌ مراسم یادبود آن استاد فرزانه و نسخه‌شناس برجسته ایران و جهان در فضای علمی و صمیمی با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی و دوستداران آن استاد در روز دوشنبه، 6 شهریور 1396 ساعت 3 بعد از ظهر در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

مراسم با قرائت قرآن کریم توسط آقای میثم قد‌بیگی و سرودن اشعاری در وصف کتاب و دانش توسط آقای احسان‌الله شکر‌الهی آغاز گردید.

سپس حجة‌الاسلام و المسلمین جناب آقای عماد ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، هدف از برگزاری این مراسم را زنده نگهداشتن نام و یاد استاد حائری دانست. وی حائری را، نامی جاویدان در تاریخ علم و اخلاق و تقوا دانست. در ادامه تقوی، ورع، مردم‌داری،‌ در کنار مردم‌ بودن، صبر و شکیبایی، دفاع از ملت و مردم،  زهد، اخلاص را از ویژگی بارز او دانست.

سپس گزارشی از تحولات و اهداف کتابخانه مجلس، جایگاه کتابخانه مجلس در جمع‌آوری اطلاعات،‌ اشاعه اطلاعات و نگهداری اطلاعات و ویژگی‌های چند‌گانه کتابخانه مجلس توضیحاتی ارائه کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که هر سال یک نشست علمی به‌ یاد و خاطره استاد فقید عبد‌الحسین حائری در کتابخانه مجلس برگزار شود.

سخنران بعدی،‌ دکتر عبد‌الحسین طالعی بود که در مورد اخلاق حرفه‌ای در فهرست‌نویسی نسخ خطی صحبت کرد. وی علت و دلیل پرداختن به این موضوع و موضوعات محوری اخلاق حرفه‌ای در فهرست‌نویسی نسخ خطی را بر شمرد.

سپس دکتر عارف نو‌شاهی-ایران‌شناس و نسخه‌شناس پاکستانی- در خصوص جایگاه و اهمیت مطالعات ایران‌شناسی در شبه قاره هند و به‌ویژه پاکستان با گرایش فهرست‌نویسی نسخ خطی و چگونگی آشنایی خود با استاد حائری و جایگاه و ارزش وی در نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی بیاناتی اظهار کرد. دکتر نوشاهی استاد حائری را استادی دقیق و با علم و دانش بالا و در عین حال ساده از لحاظ ظاهری و بی‌پیرایه معرفی کرد.

سپس آیت‌الله دکتر سید مصطفی محقق‌ داماد-دقت و حساسیت استادحائری در امر شناسایی نسخ خطی و جامع‌الاطراف بودن او در امر فهرست نسخ خطی و متن‌پژوهی را مورد کنکاش قرار داد و او را انسانی بی‌ریا، بی‌غل و غش، با زهد و ورع و دانشمند و شجاع معرفی کرد.

در بخش بعدی این برنامه، خانم منصوره تدین‌پور، آقای امیر‌حسین ذاکر‌زاده، آقای صفر امیری، آقای محمود انصاری‌فرد و خانم خسروی خاطراتی از استاد حائری تعریف کردند.

مراسم مذکور با بازدید از نمایشگاه تألیفات استاد حائری و تألیفات راجع به او و نمایشگاه تصاویر و آثار استاد حائری به پایان رسید.

در ضمن از آقای فرزاد فروغی جهت عکاسی تشکر می‌کنیم.

مجید سائلی

majsaeli@gmail.com

بازدید:164
یادداشت ها