24 ارديبهشت 1396 16:36:00

انتشار فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه حجت‌الاسلام والمسلمین آقا سید کاظم میریحیی از سوی کتابخانه مجلس  

فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه حجت‌الاسلام والمسلمین آقا سید کاظم میریحیی (مجموعه شخصی) از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.


فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه حجت‌الاسلام والمسلمین آقا سید کاظم میریحیی (مجموعه شخصی) از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

وجود کتابخانه‌های شخصی در گوشه و کنار شهرها و روستاها را می‌توان مهم‌ترین پشتوانه فرهنگی وذخایر معنوی در حوزه کتاب و کتاب‌شناسی دانست.

در بعضی از شهرهای استان مرکزی، نظیر ساوه، اراک، آشتیان و تفرش که داعیه فرهنگی دارند، کتابخانه‌های وزین و بزرگ نیز مجموعه‌های گرانقدری وجود دارد، که چندان شناخته شده نیستند، گاهی وقت‌ها از این کتابخانه‌ها نسخه‌های نفیس و منحصر به فرد سر بر می‌آورد که نظیرش در کتابخانه‌های بزرگ کشور یافت نمی‌شود.

کتاب پیش رو فهرستی از کتاب های موجود در کتابخانۀ حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم میریحیی (مجموعه شخصی) است. حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم میریحیی در سال 1322 در شهر اراک دیده به جهان گشود. ایشان از روزگار دانش طلبی در حوزه های علمی همواره به آثار برگزیدگان شیعه عنایت خاصی می ورزید و در این راستا تمام کوشش خود را برای دستیابی به چنین منابعی که لازمۀ کارش بود به کار بست و به همین دلیل کتابخانه ای وزین و ارزنده فراهم ساخت.

این کتابخانه دارای 2500 جلد کتاب است. از این تعداد 75 نسخۀ آن خطی و بقیه چاپ سنگی و سربی است. بنا به گفتۀ صاحب مجموعه، موجودی نسخ خطی آن در گذشته، افزون از این تعداد بوده که به دلیل اقامۀ کار خیری، شماری از آنها را ضمن نسخه های نفیس مانند تهذیب الاحکام، محمد بن حسن طوسی متضمن اجازۀ نامۀ مفصل علامه مجلسی به فروش رسانده است. جز این 31 نسخۀ دیگر با عنوان نسخه های پراکنده، متعلق به کتابخانه های مساجد دولتی و شخصی از شهر و روستاست، که در بخش جداگانه معرفی شده اند، هم چنین برای شناسایی بیش تر آنها، ذیل هر یک، نام دارنده نسخه و محل سکونت ایشان درج گردیده و چند مورد هم فاقد شناسه هستند که جزو مجموعۀ نگارنده است.

در این کتاب، مجموعاً 106 نسخه مورد شناسایی قرار گرفته، هر نسخه در دو بخش: کتاب شناسی و نسخه شناسی تعریف شده و برای هریک به قدر لزوم توضیحاتی به نگارش درآمده، هم چنین برای سهولت دسترسی علاقه مندان و خوانندگان به اسامی کتب و اعلام آن در انتهای کتاب چند نمایه تنظیم شده است.

در مقدمه دکتر محمد رجبی، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی بر این کتاب آمده است:

آثار بی شماری از دانشمندان ایرانی و اسلام در گنیجینه‌های نسخ خطی داخل و خارج از کشور محفوظ است که هنوز معرفی نشده‌اند و از وجود آنها اطّلاعی در دست نیست. بی تردید، شناسایی این آثار و مآثر می‌تواند نقش و سهم این دانشمندان را در توسعه‌ی تاریخ علوم و معارف بشری، بهتر و بیشتر نشان دهد و جایگاه رفیع علمی و فرهنگی ایرانیان و مسلمانان را به درستی بازنماید.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، در سال 1390، به نشر فهرست نسخه‌های خطی دو کتابخانه‌ی اراک (مدرسه حاج محمدابراهیم خوانساری و مدرسه سپهداری) به قلم دانشور گرامی، جناب آقای صادق حضرتی آشتیانی، توفیق یافت؛ و اینک مفتخر است که فهرست دیگری نیز از ایشان با عنوان فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه حجت‌الاسلام و المسلمین  آقا سید کاظم میریحیی منتشر کند. از جناب آقای آشتیانی، به دلیل شناسایی و معرفی مجموعه‌ای دیگر از نسخه‌های خطی اراک، سپاسگزاریم و توفیقات روزافزون ایشان را از خدای متعال، مسئلت می‌نماییم.

فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه حجت‌الاسلام والمسلمین آقا سید کاظم میریحیی (مجموعه شخصی) تألیف صادق حضرتی آشتیانی در 192 صفحه از سوی انتشارات کتابخانه مجلس در سال 93 منتشر شده است.

Parameter:291462!model&4732!print -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار